Expoziție/ Corpul Voluntarilor ardeleni, bănățeni și bucovineni constituit la Kiev (1916-1918)
Marți, 19 aprilie 2022, ora 11, la Sala Unirii va avea loc vernisajul expoziției Corpul Voluntarilor ardeleni, bănățeni și bucovineni constituit la Kiev (1916-1918). Intrarea României în Primul Război Mondial (în august 1916), după doi ani de neutralitate, i-a determinat pe românii din Armata Austro-Ungaria aflați în lagărele de prizonieri ale Imperiului Țarist să-și […]