Lansare de cărte / Mărturii ale practicării Plutăritului în Transilvania din Antichitate, Evul Mediu și Perioada Modernă – Rolul orașului Alba Iulia în istoria plutăritului
COMUNICAT DE PRESĂ
Muzeul Național al Unirii Alba Iulia urmare a parteneriatului început din anul 2006 cu ONG „Petro Aqua” din Petroșani are plăcerea de a fi gazda unui eveniment aparte: Lansarea cărții „Mărturii ale practicării Plutăritului în Transilvania din Antichitate, Evul Mediu și Perioada Modernă – Rolul orașului Alba Iulia în istoria plutăritului”, în prezenta excelențelor lor d-na Ioana – Otilia Baskerville – expert UNESCO și a d-lui Dr. Frank Thiel – Președintele Asociației Internaționale a Plutașilor (IATR).
Evenimentul se va desfășura în cadrul proiectului de mediu susținut de Primăria Municipiului Alba Iulia „Un Mureș curat pentru generațiile viitoare – deziderat de aderare la valorile patrimoniului UNESCO„ în Sala Unirii a Muzeului Național al Unirii Alba Iulia, joi 03 iulie 2025, ora 15.00.
Acțiunea va fi precedată de un tur al artefactelor din cadrul muzeului legate de plutărit și va fi coordonată de dr. Ota Radu și de Părintele Prof. Dr. Florin Croitoru.
Pentru relații suplimentare legate de acest eveniment va puteți adresa organizatorilor
Florin Croitoru – Preot Prof. Dr. Universitatea 1 Decembrie 1918 Alba Iulia, telefon 0745/667905
Dorin Iancu – ONG „Petro Aqua” telefon 0722/405933